Києво-Печерська лавра, 23 березня 2023 року. Суспільне Новини/Владислав Мусієнко
Єпископ православної церкви України Никодим (Кулигін) Херсонський і Таврійський вважає, що через тривалу війну Росії вже давно назрів законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у Росії. Цей закон ухвалила 20 серпня в цілому Верховна рада.
Про таке Никодим сказав у коментарі Суспільному.
Звичайно, в нашій країні вже дуже довго триває війна і, напевно, мало є людей, які не ставили питання про те, яка роль релігійних організацій в цих усіх подіях. Чомусь було наче поблажливе ставлення до багатьох фактів колаборації, які відбувалися з боку людей, які перебувають у канонічній єдності з Російською православною церквою (РПЦ)", — говорить священнослужитель.
На його думку, не можна толерувати діяльність РПЦ на території України, яка страждає від війни, надто з огляду на те, що патріарх РПЦ Кирило благословив вбивства українців і знищення української державності.
"Тому я вважаю, що сьогодні ухвалили дуже важливий закон. Це великий крок у правильному напрямі", — додав він.
Никодим розповів, що в Херсонській єпархії за період повномасштабного вторгнення офіційно перейшли від УПЦ МП до ПЦУ 6 громад: одна наприкінці 2022-го, чотири — у 2023-му та одна ставропігійна громада в місті Херсоні — у 2023-му.
В херсонській єпархії є свої особливості, наголошує Никодим, бо Херсонщина перебуває на межі бойових дій.
"Ріка Дніпро — лінія фронту. І сьогодні всі ці населені пункти дуже сильно обстрілюються, і тому навіть ті громади, від яких нам надходили бажання і сигнали про те, що вони хочуть перейти до ПЦУ зі збільшенням обстрілів весь цей процес загальмувався. Тому що багато людей просто бояться збиратися, багато хто виїхав. Тому сьогодні все в режимі очікування", — пояснив єпископ.
Водночас він підкреслив, що ПЦУ відкрита до приєднання. Понад те, на сьогодні на території України ПЦУ — єдина канонічна православна церква.
Щодо людей, які все ще в єдності з московським патріархатом, то багато людей просто за інерцією ходять в такі церкви, пояснив Никодим. За його словами, релігійні переконання людей — це доволі інертна сфера. Людям непросто залишити свою парафію. До того ж люди були в очікуванні, бо в УПЦ МП їм розказували, що обов'язково дадуть другий Томос для УПЦ, яка в єдності з Московським патріархатом.
"Це була омана. Якщо надати другий Томос, це б означало, що перший був якийсь неправильний. Він був наданий, щоб навколо цього Томосу єдналися всі православні в Україні", — підсумував священнослужитель.
Нагадаємо, 20 серпня Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у Росії. Згідно з ним, вони мають припинити свою діяльність в Україні.
Що передбачає закон
Закон про регулювання діяльності релігійних організацій має унеможливити діяльність церков, які керуються державою, яка здійснює агресію проти України, тобто — Росією.
Релігійні організації, які підозрюються в співпраці з Російською православною церквою, будуть перевірятися відповідною експертною комісією. Її має створити Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС). Якщо комісія зафіксує порушення — ДЕСС видасть припис церкві на виправлення ситуації.
Раніше, в ефірі телемарафону, спікер парламенту Руслан Стефанчук розповів, що релігійним організаціям після рішення комісії дадуть 9 місяців, щоб порвати зв'язки з Росією.
Якщо зв'язки з країною-агресором не будуть припинені, ДЕСС подасть на цю конкретну юридичну особу позов до суду, який і матиме право ухвалити рішення про заборону.