FT: Україна та Росія ведуть переговори щодо припинення ударів по енергетичних об’єктах

Ракета в повітрі, ілюстративне фото. УНІАН

Україна та Росія ведуть попередні перемовини щодо припинення ударів по енергетичній інфраструктурі обох сторін.

Про це пише The Financial Times з посиланням на осіб, знайомих із ситуацією.

За їхніми словами, Київ намагається відновити переговори за посередництва Катару.

Як пише видання, домовленість могла б стати знаковою деескалацією війни з моменту, як Володимир Путін наказав здійснити повномасштабне вторгнення в Україну на початку 2022 року.

Президент України Володимир Зеленський заявив цього місяця, що угода про захист енергетичних об'єктів могла б свідчити про готовність Росії розпочати ширші мирні переговори.

За словами одного з високопоставлених українських чиновників, Москва та Київ вже зменшили частоту атак на енергетичну інфраструктуру одна одної в останні тижні в рамках домовленості, досягнутої їхніми спецслужбами.

Україна покладається на ядерні об'єкти та імпорт

З наближенням зими Україна може постати перед труднощами через масштабні російські ракетні удари, які зруйнували майже половину її енергогенеруючих потужностей. Україна нині значною мірою покладається на свої ядерні об'єкти та імпорт електроенергії від європейських партнерів.

Раніше як Київ, так і Москва визнали, що припинення атак на українську енергетичну мережу та російські потужності з переробки нафти є в їхніх спільних інтересах. Однак, за словами колишнього високопоставленого кремлівського чиновника, поінформованого про переговори, Путін навряд чи погодиться на угоду, поки українські військові перебувають у Курській області, де вони контролюють близько 600 кв. км території.

"Поки [українці] топчуть землю в Курську, Путін битиме по енергетичній інфраструктурі Зеленського", — сказав він.

Попри це, Україна планує продовжувати удари по таких об'єктах, як нафтопереробні заводи, щоб чинити тиск на Росію для участі в переговорах, повідомив високопоставлений український чиновник.

"Окрім наших можливостей для далекобійних ударів, які дозволяють уражати енергетичні об'єкти та військові об'єкти всередині Росії, у нас немає багато важелів, щоб [змусити росіян] сісти за стіл переговорів", — додав він.

Вторгнення в Курськ призвело до того, що Москва вийшла з попереднього раунду переговорів у серпні, коли посадовці вже почали планувати особисту зустріч у Досі.

Що відомо про переговори Києва і Москви за посередництва Катару

Катар розпочав посередництво в цих переговорах у червні після того, як Зеленський провів мирний саміт у Швейцарії, на який Росію не запросили.

Інші спроби укласти угоду також зазнавали невдач у минулому. Чотири українські посадовці розповіли Financial Times, що Київ і Москва минулої осені дійшли "мовчазної згоди" не завдавати ударів по енергетичних об'єктах одна одної.

Як наслідок, за даними двох українських посадовців і особи з Вашингтона, ознайомленої із ситуацією, Росія цієї зими утримувалася від масованих атак на енергетичну інфраструктуру України, подібних до тих, які проводила у 2022-2023 роках.

Новини Дніпра