«Їх убила Росія»: в Україні створили проєкт пам’яті загиблих діячів та діячок культури

«Їх убила Росія»: в Україні створили проєкт пам’яті загиблих діячів та діячок культури

Низка державних інституцій і громадських організацій ініціювали онлайн-проєкт з моніторингу втрат серед українських діячів і діячок культури, які загинули внаслідок повномасштабної війни Росії проти України.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє ПЕН.

Проєкт має назву "Їх убила Росія: постаті української культури".

Роботу над моніторингом розпочала команда Українського ПЕН на початку повномасштабного вторгнення Росії. У 2024 році до проєкту долучилися інші державні інституції та громадські організації.

Співініціаторами проєкту є Український ПЕН, INDEX: Інститут документування і взаємодії, Платформа пам’яті Меморіал, Товариство Рафаеля Лемкіна, Український інститут національної пам’яті, Центр прав людини ZMINA, НеМо: Ukrainian Heritage Monitoring Lab.

Це спільна ініціатива державних інституцій і громадських організацій, які мають експертизу в збереженні пам’яті, правозахисній діяльності та адвокації.

Проєкт покликаний фіксувати імена діячів і діячок української культури, чий творчий поступ обірвала Росія з 2022 року.

Серед цілей, які ставлять перед собою ініціатори онлайн-проєкту, — вимагати притягнення до відповідальності винуватців скоєних злочинів через адвокацію справ загиблих на міжнародному рівні. Крім того, ініціатори прагнуть продовжувати справи загиблих діячів і діячок культури через події пам’яті, медійні та книжкові проєкти.

"Ми об'єднали зусилля громадських і державних інституцій, щоб, зокрема, зібрані нами матеріали поширювали українські та іноземні правозахисники, журналісти, дипломати, політики з адвокаційною метою, розповідаючи світу про талановитих українців, чиє життя забрала Росія, про їхній спадок і про геноцидальну війну, яку росіяни ведуть проти нас, нашої культури та ідентичності", — зазначили ініціатори проєкту.

Наразі на платформі зафіксовані імена 181 діяча та діячки української культури, яких вбила Росія.

Утім, зазначили в ПЕН, ініціатори проєкту свідомі того, що моніторинг не є офіційним і вичерпним і що про багато злочинів російських загарбників стане відомо пізніше. Тому закликають надсилати інформацію на електронну пошту: [email protected]

До діячів і діячок культури відносять всіх, хто робив внесок у розвиток української культури: автори, які мали завершені та представлені твори, ті, хто розбудовував культурні інституції в Україні, діячі, для яких культурне поле було основною професійною сферою, а також ті, чия творчість мала вплив на локальну громаду.

Моніторинг втрат охоплює роки повномасштабної війни, оскільки кількість новин про загиблих постатей культури невпинно зростає. Тож ініціатива сфокусувалась на ретельній фіксації інформації, яка зʼявляється в режимі реального часу. Утім, ініціатори проєкту шукають можливості, аби розширити моніторинг на весь період війни, яку Росія розпочала проти України у 2014 році.

Координаторкою онлайн-проєкту "Їх убила Росія: постаті української культури" стала українська журналістка і комунікаційна менеджерка Українського ПЕН Діана Делюрман.

З усіма деталями про проєкт можна ознайомитися на сайті ініціативи.

Як повідомляв Укрінформ, в Україні від початку широкомасштабного вторгнення Росії загинули 149 митців та 96 медійників.

Новини Дніпра