Міносвіти планує змінити вимоги до наукових фахових видань, що претендують на присвоєння категорії «Б»
МОН боротиметься з практикою недоброчесних наукових публікацій
Міністерство освіти і науки України планує відслідковувати випадки недоброчесності в наукових публікаціях та виключати такі видання з переліку фахових видань.
Таку норму містить проєкт Порядку формування переліку наукових фахових видань, винесений на громадське обговорення.
Зокрема, у проєкті документа йдеться про те, що підставою для невключення до переліку фахових видань або виключення з нього є застосування видавцями «хижацьких практик».
«Хижацькими» названо практики, які застосовують видавці з метою отримання фінансової вигоди, нехтуючи принципами публікаційної етики та процедури рецензування. Прикладами таких практик є публікація статей того самого автора кілька разів в одному випуску; публікація статей, створених з використанням штучного інтелекту; публікація статей «заднім числом» тощо.
Окрім цього, передбачено виключення видання з переліку фахових видань у випадку співпраці видавців з «фабриками наукових публікацій», тобто організаціями, які пропонують послуги з написання дисертацій, монографій і статей на замовлення.
З метою запровадження цих змін у МОН створено робочу групу, яка працює над оновленням Порядку формування переліку фахових видань.
Науковці та видавці можуть долучитись до громадського обговорення оновленого Порядку.
Пропозиції та зауваження до зазначеного проєкту можна надсилати до 13 квітня 2025 року на електронну адресу [email protected].
Читайте головні новини освіти у Телеграм-каналі Освіта.ua.