Президент США Джо Байден (ліворуч), із генеральним секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом на саміті НАТО у Вашингтоні, 11 липня 2024. AP/Matt Rourke
Справжньою причиною небажання президента США Джо Байдена надавати дозвіл Україні бити по цілях у Росії, ймовірно, є страх перед російською ескалацією.
Про це пише The Economist
Зазначається, що адміністрація Байдена постійно змінювала причини для відмови Україні у використанні далекобійних ракет проти цілей у Росії. Деякі чиновники припускають, що адміністрація не хоче ризикувати можливим "перезавантаженням" відносин з Москвою у майбутньому. Інші вважають, що використання ATACMS проти цілей у Росії не змінить стратегічну ситуацію, оскільки мало об'єктів перебувають у межах досяжності.
Видання пише, що багато так званих червоних ліній Росії вже перетнуто, і попередження Путіна втратили свою силу. Сумніви щодо зміни політики можуть бути розвіяні лише після ударів по цілях у Росії західними ракетами.
The Economist підкреслює, що 13 вересня виникла надія, що Україна нарешті зможе використати британські та французькі крилаті ракети Storm Shadow/SCALP проти цілей у Росії. Президент США Джо Байден і прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер обговорювали це питання протягом двох годин у Білому домі.
Багато хто очікував, що американський президент нарешті дасть дозвіл на використання цих ракет, оскільки вони можуть використовувати дані американських супутників для обходу російських систем захисту, а деякі з них можуть містити американські компоненти.
Однак після зустрічі ситуація залишилася невизначеною. Американська сторона підтвердила, що політика обмеження використання західних систем далекого радіусу дії на цілі всередині України не змінилася. Володимир Путін, який явно переймався можливими змінами, протягом кількох днів перед зустріччю робив різкі погрози, намагаючись зіграти на побоюваннях Байдена щодо ескалації. Кремль звинувачує Велику Британію у спробах зняти обмеження, і напередодні зустрічі в Білому домі Росія публічно оголосила про рішення вигнати шість британських дипломатів, звинувативши їх у шпигунстві — звинувачення, яке уряд Великої Британії назвав "абсолютно безпідставним".
Попри це, рішення може бути ухвалено після зустрічі Байдена з президентом України Володимиром Зеленським наприкінці цього тижня, можливо, у Вашингтоні або на Генеральній асамблеї ООН у Нью-Йорку. Зеленський заявив, що представить Байдену "план перемоги", який передбачає "взаємопов'язані рішення", що дозволять Україні змінити хід війни на користь миру.
Ці рішення, ймовірно, включають свободу використовувати західні ракети для ураження військових цілей у Росії. Українці обурені тим, що Росія веде жорстоку кампанію проти українських міст і інфраструктури, використовуючи авіаційні бомби, ракети й дрони (деякі з яких постачають Іран і Північна Корея), тоді як Україна може використовувати тільки власні дрони та ракети для ударів у відповідь.
Зеленський наголошує, що важко постійно чути "Ми працюємо над цим", коли Путін продовжує знищувати українські міста і села.
Як пише видання, Розчарування Зеленського зрозуміле. Згідно з міжнародним правом, право на самооборону дозволяє завдавати ударів по позиціях, з яких запускаються або підтримуються атаки агресора.
"Немає моральних чи юридичних підстав не завдавати ударів по цих цілях", — заявляє Бен Ходжес, колишній командувач американських сил у Європі.
Що відомо про дозвіл на удари по РФ далекобійною зброєю
Лідери низки країн дозволяють бити озброєнням, яке вони передали на потреби ЗСУ, по території Росії: це Нідерланди, Латвія, Канада, Норвегія, Німеччина, Данія тощо. Італія — проти.
Високий представник Євросоюзу Жозеп Боррель вважає, що зброя, надана західними партнерами Україні, має використовуватися в повному обсязі, зокрема і для ударів углиб Росії.
Наприкінці літа Україна передала Штатам список цілей у Росії, по яких планує завдавати ударів, намагаючись підштовхнути Білий дім зняти обмеження на використання зброї.
Президент України Володимир Зеленський, приймаючи 11 вересня 2024 року в Києві держсекретаря США Ентоні Блінкена, переконував зняти обмеження на удари. Блінкен пообіцяв, що передасть президенту Штатів Джо Байдену меседж України.